içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

KARADENİZ RÜZGARI...

 

Denizli’de Türk Mutfağı'nın eşsiz lezzetlerini Aşçı Nihat isimli mekanında bir araya getiren Aşçı Nihat Sevim şimdi de Karadeniz Pideleri ile adından söz ettiriyor.

Derler ki! kuzu eti her yerde vardır. Önemli olan onu işleyen ve pişiren ustasıdır.

Aşçı Nihat da her gün farklı bir Türk Mutfağı'ndan yemeklerle karşılaşmanız mümkün oluyor. Geçenlerde Edirne mutfağının meşhur yemeği MUTANCANA vardı. İçinde bulunan kuzu eti. kayısı, incir, kuru erik ve bademler adeta Osmanlı Sarayında bir davete katılmış hissi veriyordu.

İlk defa MUTANCANA yememe rağmen ne kadar doyurucu ve damakta farklı lezzetler bırakan bir yemek olduğuna şahit oldum. Bir kez daha Türk Mutfağı'na aşık oldum.

Aşçı Nihat da Türk Mutfağı'nın eşsiz lezzetleri kadar Karadeniz Pideleri de konuşulmaya başlandı.

Ustasından Bafra pidesi yemek bambaşka oluyor. Karadenizin açık ve kapalı pideleri adeta mideleri şenlendiriyor. Karadeniz pidelerinde en sevdiğim sizlere de özellikle tavsiye edeceğim bir özellik var. Bu pidelerin ortasına konulan çiğ yumurta pideleri bambaşka yapıyor. Nasıl yeniyor? Pide ortasına konulan yumurta, pide kenarından koparılan hamur ile patlatılarak yayılıyor ve yeniliyor. Pideyi elinizle koparmanız daha keyif verecektir.

Bafra pidesi uzun ve ince olduğu için günboyu yenilebilecek lezzete olduğunu belirteyim. Çay ile çok keyifli oluyor. Ne de olsa çaylar Karadenizden geliyor öyle değil mi?

Aşçı Nihat'nın kahvaltısına da yer vermelisiniz. Özellikle kahvaltı da pişi ve sigara böreği yok! Yöresinden bir araya getirilmiş lezzetlerle yapacağınız bir kahvaltıya sahip diyebilirim

Bu arada sadece yemek için değil aynı zamanda vişneli ekmek kadayıfı ve kabak tatlısını yemek içinde gidebilirsiniz. Böylece gününüze anlam kazandırabilirsiniz

Güzel sofralarda buluşma dileğiyle...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum