içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

SAÇ EKİMİNDE YENİ TREND: KÖK HÜCRE

 

            Saç ekimi dendiğinde artık aklımıza birden fazla yöntem ve teknik gelmekte. Bunlara bir yenisi daha eklendi. Kök hücre tedavisi. Bu teknikte, saçlı derinin ve dokuların yenilenmesi için ‘kişinin kendi (otolog) hücrelerinden oluşan bir doku süspansiyonu’ kullanılır.

            Öncelikle kök hücre nedir onu açıklayalım. Kök hücreler, hepimizin vücudundaki hasar gören hücreleri onarmak üzere bulunan bebek hücrelerdir diyebiliriz. Bulunduğu yerde veya gittiği yere adapte olarak oradaki hasarlı hücreyi onaran, yenileyen hücrelerdir.

 

            Kök hücreler nerelerde bulunur?

Kulak arkasında, göbek çevresinde ve kasıkta bulunur. Saç ekiminde kullandığımız kök hücreler ise saç köklerindedir.

Uyuyan saç köklerinin uyarılması ile saçların güçlü, sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayan kök hücre tedavisi uygulandığı bölgede yeni hücreler oluşmasını sağlar veya uygulandığı bölgedeki hasarlı hücreleri tedavi ederken var olan saçları da güçlendirir. Yani saç ekimiyle beraber uygulanıp iyileşme sürecini hızlandırmak ve daha güçlü saçlar elde etmek için kullanılırken aynı zamanda saçları kuvvetlendirmek adına tek başına da uygulanabilen bir tedavidir.

Andorgenetik alopesi ve diğer saç kaybı problemlerinde kullanılan kök hücre tedavisi, kişinin mevcut saçını koruma ve canlandırma, zayıf saçları güçlendirme konusunda faydalıdır. Tüysü olan saç tellerini kalınlaştırarak daha hacimli ve saçlı bir görüntü kazanmaya yardımcı olur. Saç derisinin altında inaktif bir şekilde bulunan saç hücrelerini aktif hale getirerek saçlı derinin üzerine çıkarır. Saç ekimi için de hem hazırlık tedavisi görevi görürken hem de saç ekimi sırasında veya ekimden bir süre sonra da uygulanarak saç ekiminin başarısını arttırır.

            Süreç nasıldır?

            Uygulama lokal anestezi altında yapılır. Hastaların kendi vücutlarından (saç tedavisi için kulak arkasındaki saçlı deriden) toplanan hücreler laboratuvar ortamında işlemden geçirilerek süspansiyon haline getirilir ve sonrasında bu süspansiyon hastanın saçlı derisine enjekte edilir ve böylece uygulama yapılan bölgede progenitor (öncül) hücrelerin sayısının artışı sağlanır.

Bu teknik, dokularda büyük oranda bulunan folikül hücrelerinin ve bunlara destek olan kök hücre ve destek hücrelerinin varlığına dayanarak yapılan birçok klinik çalışmanın sonucunda oluşturulmuştur. Hücrelerin toplanması, doku süspansiyonu hazırlanması, homojenize ve aktive edilmesi işlemlerinin tamamı fiziksel süreçlerle tamamlanır.

 

Kök hücre tedavisinin uygulama süresi ne kadardır?

Klinik ortamlarda bu tedavinin uygulama süresi 30 dakika ile 60 dakika arasındadır. Ayaktan tedavi türünde olan bu işlemde hastaların hastane yatışına ihtiyaç yoktur ve günlük rutine hemen dönülebilir. Kalıcı olan bir tedavi olan kök hücre tek seans olarak uygulanır. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber 2 ila 3 yıl boyunca tekrar yeni bir seansa ihtiyaç yoktur.

İşlem sonucu hemen gözlemlenebilir mi?

Tedavinin uygulanmasının ardından, kılcal damar yenilenmesi başlar ve bu kılcal damarlarla beslenen dokular, içine eklenmiş olan kök hücrelerin etkisiyle iyileşmeye başlar. Uygulama sonuçlarının elde edilmesi kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber 3 ila 4 ay sonra görülmeye başlanır. Tam sonuçların gözlemlenmesi 6. Aydan sonra mümkündür.

Belirtmek isterim ki kök hücre tedavisi saç ekimi yerine kullanılmaz. Saç ekimi sürecinde iyileştirme sürecini hızlandırması gibi nedenlerle destekleyici olması adına kullanılabilir. Saç ekimi operasyonlarının kök hücre tedavisi ile desteklenmesi sonucunda var olan saçlar güçlenip daha sağlıklı bir şekilde çıkarken, yeni ekilen saç kökleri de daha hızlı büyür, saçlar daha canlı, kalın, dolgun-gür ve sağlıklı bir şekilde çıkar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum