içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

YAZ AYLARINDA SAÇ EKİMİ

Son yıllarda yurt içi ve yurt dışından oldukça rağbet gören ve sağlık turizmi ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan saç ekimiyle ilgili en çok sorulan sorulardan birisi de ?Yaz aylarında saç ekimi yapılır mı?

 

Saçlarımız dış görünüşümüzün en önemli parçalarından biridir ve saç dökülmesi özgüven eksikliğini, iç huzursuzluğunu beraberinde getirir. İş ve özel hayatını olumsuz etkileyebilir. Peki saç ekimi nedir ve kimler saç ektirebilir? Saç ekimi, saç kaybı yaşayan kişilerin saçlarına geri kavuşması için gerçekleştirilen kalıcı ve doğal bir işlemdir. Genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve donör alan dediğimiz ense ve kulak üzerinden saç köklerinin alınıp, ekim yapılacak bölgede açılan kanallara bu köklerin yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir.

 

Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmekle beraber son zamanlarda kadınlardaki saç dökülmesi durumları ve saç ektirme işlemleri önceki zamanlara göre artış göstermektedir. Erkeklerde görülen saç dökülmesi çoğunlukla genetik olan erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) iken, kadınlarda görülen saç dökülmesi hormonal dengesizlik, polikistik over sendromu, demir eksikliği, düzensiz beslenme gibi sebeplerden kaynaklanan saç dökülmesidir. Kadın ve erkeklerde saç ekiminde farklı yöntemler kullanılıyor olup, bunlar kişinin ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.

 

Peki saç ekimi yaptırmak için ideal zaman nedir? Yaz aylarında saç ekimi yapılır mı? Saç ekimi için ideal zaman diye bir zaman yoktur. Yılın her mevsiminde saç ekimi gerçekleştirilebilir. Etrafta yaz aylarında saç ekimi yapılamayacağı ile ilgili bir bilgi kirliliği söz konusu. Yaz mevsimiyle saç ekiminin hiçbir ilgisi yok. “Çok terliyorum, yazın daha çok terliyorum, en iyisi yazın saç ektirmeyim.” diyenler olabiliyor. Terleme, yaz mevsimi, sıcak hava saç ekimi için bir engel değildir. Yaz mevsiminde saç ektiren hastalarımızın sadece güneşlenmesini, şezlongda yatmasını istemeyiz ve ilk hafta içerisinde deniz ve havuza girmemelerini rica ederiz. Yaz mevsimi için kurallarımız bunlar sadece. Dolayısıyla yaz aylarında da, yılın diğer zamanlarında olduğu gibi gönül rahatlığı ile saç ekimi yaptırılabilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum